Büyütmeyi etkinleştir
Haritalar yükleniyor
Herhangi bir Sonuç bulamadık.
haritayı aç
Görüntüle Yol Haritası Uydu Hybrid Arazi Konumum Tam Ekran Önceki Sonraki
Detaylı Arama
Bulunanlar 0 sonuçlar. Sonuçlar yüklensin mi ?
Detaylı Arama
bulunanar 0 sonuçlar
Arama sonuçlarınız

Sıfır konutlarda ve işyerlerinde tapu harcı düşüyor.

Gönderen Aşkın YAKA üzerinde Mayıs 3, 2018
| Blog
| 0

Hükümetin seçim  paketinden alıcıları ve müteahhitlerini rahatlatacak yeni bir teşvik desteği daha çıktı. Sıfır konut ve ofis satışında tapu haçları düşüyor.

Torba seçim paketine göre hükümet, sıfır konut ve işyerlerinin satışını canlandırmak için toplam yüzde 4 olan tapu harcını onda 1’e kadar düşürebilecek. Böylece sıfır konut almak isteyenlerin maliyeti düşerken müteahhitler de büyük bir harç yükünden kurtulmuş olacak. Düzenlemenin, ürettikleri lüks konut ve işyerlerini satamadıkları için zora giren müteahhitlerden gelen talep üzerine torba tasarıya konulduğu belirtildi.

SIFIR KONUTA TEŞVİK

Harçlar Kanunu’na göre, halen her türlü konut ve işyeri alım satımı sırasında alıcıdan yüzde 2, satıcıdan yüzde 2 olmak üzere toplam olarak yüzde 4 oranında tapu harcı tahsil ediliyor. Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bugün görüşülmesi kararlaştırılan tasarının 12’nci maddesiyle hükümete sıfır konut ve işyeri için farklı bir harç oranı belirleme yetkisi de veriliyor. Buna göre Bakanlar Kurulu dilediği zaman toplam yüzde 4’lük bu oranı yüzde 0.4’e kadar indirerek harç maliyetini sıfıra yaklaştıracak. Aynı şekilde hükümet, aynı oranı bir kat artıracak. Ancak yetkinin harcı artırmak için değil, düşürmek için alındığı bildiriliyor.

20 BİN YERİNE 2 BİN LİRA

Mevcut düzenlemeye göre 500 bin TL’lik bir konutu alanlar, konut sıfır da olsa, ikinci el de olsa 10 bin TL tapu harcı ödüyor. Alıcının yanı sıra satıcılardan da ayrıca 10 bin TL harç alınıyor. Böylece 500 bin TL’lik konutun satışı sırasında devletin kasasına toplamda 20 bin TL giriyor. Bu maddenin yasalaşması ve hükümetin de yetkisini kullanması halinde 500 bin TL’lik ikinci el konut alan ve satanların maliyeti yine 20 bin TL olarak kalacak. Ancak aynı değerde sıfır konut alan ve satanlar toplamda 20 bin TL yerine biner lira olmak üzere toplamda sadece 2 bin TL harç ödeyecekler.

Kaynak: Sözcü Gazetesi’nden Erdoğan Süzer’in haberi

Cevap yazın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.